2022 WordPress Trendleri

Çevrimiçi sitelerin % 42’si tarafından kullanılan WordPress, kapsamlı güncellemeleriyle; popülerliğini artırmaya devam ediyor. Tahmin edildiği üzere düşük kodlu ya da kodsuz çözümler, uygulama geliştirme süresini %90’a kadar azaltabilmekte. Dolayısıyla, kodsuz platformların web geliştirme dünyasında daha fazla yer kaplaması ve WordPress’in bu değişikliğin önemli bir parçası olması şaşırtıcı değil.

Peki istatistikler 28 milyondan fazla web sitesinin WordPress ile yönetildiğini gösterirken, kimseden yardım almadan kolaylıkla web siteleri oluşturmayı ve yönetmeyi sağlayan WordPress’in 2022’yi sizin yılınız yapacak, 2022 ve sonrasında tüm WordPress ekosistemini şekillendireceğine inanılan en önemli trendleri neler?

  • Site tasarımındaki en son trendler göz önüne alındığında, Parallax efekti en iyi tasarım modellerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Paralaks, web sitenizin görsellerini, metinlerini kaydırma yoluyla büyüleyici bir illüzyon yaratabiliyor. WordPress sitelerinde de kullanımı artan bu efekti sayfa oluşturucular, hazır temalar veya özel kodlar aracılığıyla ekleyebilirsiniz. Ayrıca video arka planlarının da ziyaretçilerinizi sitenizde tutmaya yarayabileceği unutulmamalıdır.
artırılmış gerçeklik (Augmented Reality)
  • Covid-19 döneminde yaygınlaşan artırılmış gerçeklik (Augmented Reality), en işlevsel teknolojik gelişmelerin başında yer alıyor. Bireysel alışveriş yapma şekline, müşteri deneyimine ve memnuniyetine katkıda bulunan artırılmış gerçekliğin, özellikle WordPress sitenizi e-ticaret için kullanıyorsanız satışları hızlandırabileceği ve uzun vadede kârlı olacağı için göz ardı etmemenizi öneririz.
  • Her geçen gün daha çok araştırma sonucu, kullanıcıların neredeyse yarısının arama sorgularında sesli aramayı tercih ettiğinden bahsediyor. Bu eğilim, oyunda başarılı olmanıza yardımcı olacak yakından takip edilmesi gereken bir trend, bu nedenle de WordPress sitenize şimdi değilse bile yakın gelecekte sesli arama özelliğini entegre etmeyi düşünmeniz işlevsel olabilir.
  • WordPress, tüm temalarını mobil uyumlu olacak şekilde tasarlamıştır. Cep telefonları için optimize edilmiş temalar site hızını artırır bu yüzden 2021’de hit olan mobil uyum trafiği kaybetmemek için mutlaka uygulanması gereken trendlerin başında gelir.
  • Özelleştirilmiş alışveriş deneyimi sadece müşterilerinize isimleriyle hitap etmekten ibaret değildir. Kullanıcınızın konumlarını, alışveriş tercihlerini ve kullandıkları dili bilmekle de ilgilidir. Coğrafi konuma dayalı veya müşterinin göz atma geçmişine dayalı kişiselleştirilmiş içerik kullanmak, ziyaretçilerinizin duyulduklarını hissetmelerini sağlar. Toplanan bu tür bilgiler özelleştirilmiş alışveriş deneyimi sağlamak için kullanılmalıdır. Örneğin bazı tema ve eklentiler ürünlerinize coğrafi hedefli kuponlar ve izleme kodları eklemenizi sağlayabilir.

neomorfizm (Neomorphism)
  • Düz renkler, düşük kontrast kullanımı ve kullanıcı arabirimi (UI) üzerinde gölgeleme efektleri sağlayan neomorfizm (Neomorphism), web sitesi tasarım trendleri arasında yükseliş göstermekte ve bir süredir kullanıcı arayüzü tasarımında değişim düşünenlere göz kırpmakta. Bunu UI tasarımınıza uygulayarak, web sitenizin logosunu, simgelerini, butonlarını veya efektlerini etkileyici formlara dönüştürebilir, örneğin etkileşimli bir müzik listesi için kullanabilirsiniz.
  • Chatbotlar ve sanal asistanlar müşteri memnuniyeti açısından etkili olabilmektedir. Bu şekilde 7/24 destek sağlamak, bunun için işgücü kiralama ihtiyacını ortadan kaldırarak zaman ve emek tasarrufu sağlamakta. Ancak rakipleriniz canlı destek sunuyorsa chatbotlar yeterli olmayacaktır.
  • WordPress sitelerini e-ticaret sitelerine dönüştürmeye yarayan WooCommerce, en çok kullanılan WP eklentileri arasında yer almaya devam ediyor. Bu ücretsiz eklentinin mobil alışveriş deneyimini geliştirme odağı kusursuz satış sayfaları oluşturmanızı sağlıyor. Mobil cihazlarda sorunsuz çalışan duyarlı e-ticaret mağazaları oluşturmak için hızlı yüklenen WooCommerce temalarını kullanabilirsiniz. Ayrıca WooCommerce, e-ticaret mağazası sahiplerinin ürün sayfalarında doğaçlama yapmasını, 360 derecelik görseller sumasını da sağlıyor, bu da yukarıda bahsettiğimiz artırılmış gerçeklik vurgusunu destekleyen bir trend. Ayrıca 1.000’den fazla WooCommerce eklentisinin, resmi WordPress eklenti deposunda listelendiğini hatırlatır, ilerleyen dönemde de e-ticaret için WordPress kullanma eğiliminin daha da büyüyeceğini ve WooCommerce’in yine buna öncülük edeceğini rahatlıkla tahmin edebiliriz.
  • Web sitelerine daha fazla trafik çekmek ve mevcut müşterileri elde tutmak için tasarımlarda estetik ve minimalist dokunuşlar, yüksek doygunluk ve göz alıcı renklerin kullanımı artmış durumda. Minimalist tasarım trendleri, sayfalarda gereksiz bölümlerdense daha alakalı ögelerin kullanımı şeklinde tanımlanabilir. Bol miktarda beyaz alan, sade tasarımlar ve fazlasıyla kolaylaştırılmış gezinme dDaha iyi kullanıcı deneyimi sağlaması nedeniyle WordPress siteleri için en popüler 10 trendden biridir.

Sonuç

WordPress’in başarısı, çok yönlülüğünde ve birçok farklı türde web sitesi oluşturmayı kolaylaştırmasında gizlidir. WordPress; hazır temaların ve eklentilerin yardımıyla, sıfırdan site oluşturmak için harcayacağınız maliyetin ve sürenin çok altında tamamen işlevsel bir web sitesine sahip olmanızı sağlamakla kalmaz, rekabeti göğüslemek için yeni trendleri dahil edebileceğiniz esnekliği de sunar. Ancak yeni bir trendi sitenize ve stratejilerinize dahil ederken ayrıntıları kaçırmamanızı ve sitenizin güçlü hosting altyapısıyla desteklendiğinden emin olmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.